7 Ülke ve İlginç Gelenekleri

0 51

7 Ülke ve İlginç Gelenekleri

Eski zamanlardan bu yana her bölgenin her topluluğun alışılagelmiş gelenekleri bulunmaktadır. Kendilerine özgü bu alışkanlıklar bazen diğerlerine bazen farklı gelebilmektedir. Hatta aynı geleneğe sahip ülkelerde bazı noktalar tam tersi olabilmektedir. Bu ilginç gelenekler nelerdir ? Hangi ülkelerde hala devam etmektedir ? Ülkelere göre alışılmışın dışındaki bazı gelenekler…

1. Hindistan- Tuvalet Kağıdı Yok! 

Hindistan’a giden insanların tuvaletlerde tuvalet kağıdı olmadığını görmesi çok doğaldır. Çünkü Hindistan’da boruların tıkanması ve fazlalık olarak artık oluşması ihtimalinden dolayı tuvalet kağıdı kullanılmaz. Onun yerine tuvalette kovadan gelen su kullanılmaktadır.

2. Endonezya- Evlenirsen Tuvalet Yok!

Endonezya’da bulunan Tidong halkı, evlenen bir çiftin, evlilik gününden sonra tam 3 gün tuvalet ihtiyacının karşılanmasına izin vermiyor. İnançlarına göre kötü şans getirmektedir. Bu süreç kontrol edilir ve zorlanmamaları için yemek ve su az miktarda verilir.

3. Masai- Tükürerek Selamlaşmak!

Kenya’nın Masai kabilesine yolu düşenlerin selamlaşmadan önce ellerine tükürmeleri gerektiğini unutmamaları gerekir. Bu kabalık gibi görünse de bu kabile için saygı gösterme yöntemidir.

4. Fransa- Bekar Kadınlar Günü!

Fransa’da 25 kasım Bekarlar Günü olarak kutlanmaktadır. Bekar kadınların koruyucusu olarak bilinen Sainte Catherine’ yi anarak kutlanan bu günde, 25 yaşını doldurmuş bekar kadınlar bilgelik sembolü olarak yeşil şapkalar takarlar.

5. Çek Cumhuriyeti- Bira Havuzu!

Çek halkı biranın bünyeye çok iyi geldiğini düşündükleri için bu düşünceden hareketle bira havuzları onlar için gelenek halindedir.

6. Hindistan- Yemek Güzelse Geğirmek!

Bir Hint ailesine misafir olunduysa yemekten sonra misafir geğirmez ise, aile tarafından yemeği beğenmediği düşünülmektedir. Çok büyük saygısızlık olarak algılarlar ve kendilerini misafirlere karşı mahcup hissederler. Geğirmeden kalkmamak gereklidir.

7. Çin- Gerdek Onayı!

Çin halkının ilginç geleneklerinden olan, bekaret sembolünün önemini vurgulayan bu gelenekte, düğün eğlencesi sona erdiğinde davetliler düğün mekanını terketmez ve gelin ile damat davetlilerin bulunduğu yerde cinsel ilişkiye girer. Misafirler gelinin örtü altından çıkardığı iç kıyafetlerini yakalamaya çalışmaktadırlar.

8. Londra- Merdivenin Sol Tarafı!

Londra’da metro girişinde bulunan biri merdivenin sol tarafında beklerse başına gelmeyen kalmayacaktır. Çok kalabalık bir nüfus olmasından kaynaklı her yere yetişebilme telaşesi ve kalabalıktan sıyrılma isteği, bu kültürü beraberinde getirmiştir. Abartılı bir gelenek olarak görülse de bu bölgedeki halk bunu düzen olarak görmektedir.

Siz bu tuhaf gelenekler hakkında neler düşünüyorsunuz ?
Ülkemizde bunlardan herhangi biri olsaydı nasıl olaylar yaşanırdı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.