İngiltere’de iş yapmak isteyen Türk Vatandaşları! Ankara Anlaşması nedir? 31 Aralık 2020’de sona eriyor! İşte İngiltere için Ankara Anlaşması şartları!

Ankara Anlaşması

0 37.938
Ankara Anlaşması – İngiltere

Son yıllarda yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının sayısı oldukça artmaya başladı. Ankara Anlaşmasından yararlanarak iş kurma vizesi ile İngiltere’ye gitmek isteyenler bu anlaşmanın detaylarını araştırıyor. Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gitme şartları nelerdir?

İngiltere’ye iş kurma vizesi ile gitmek isteyen Türk vatandaşları Ankara Anlaşması’nın detaylarını araştırmaya başladı. İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın (Home Office) Ankara Anlaşması ile birlikte iş kurmak için İngiltere’ye gitmek isteyen vatandaşlar Ankara Anlaşması’nın detaylarını araştırıyor. Peki, Ankara Anlaşması nedir? Kimler, Ankara Anlaşması’na başvuru yapabilir?

ANKARA ANLAŞMASI (ECAA) NEDİR?

Kısaltılmış hali ECAA olarak da geçen Ankara Anlaşması, İngiltere’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına iş kurması için sağladığı vize türüdür. Uygun koşulları sağlayarak bu vizeyi almaya hak kazanan Türk vatandaşları İngiltere’de yerleşim hakkı ve ticaret yapma hakkı elde edebilirler. İlk başvuruda standart 1 yıllık oturum Hakkı verilir. Sonrasında da uygun görüldüğü taktirde 1 ile 3 yıllık olarak verilebilir.

KİMLER ANKARA ANLAŞMASINA BAŞVURABİLİR?

18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurmak için başvuru yapması ve ilgili iş için belirli miktarda sermayeyi göstermesi ile Ankara Anlaşması’ndan faydalanabilir. Bu vize diğer vizelerden farklı olarak Türk vatandaşlarının İngiltere’de işçi çalıştırma ve iş yeri açma yetkisi verdiği gibi, bunun herhangi bir zorunluluk yok. Başvuru yapan kişi kendi mesleğini belirtip kanıtlayarak o işi de yapabilir. Ankara Anlaşması’nda mesleki eğitim şantı ya da İngilizce dil bilgisi seviyesi talep edilmiyor. Fakat başvuru yapan Türk vatandaşlarının bu işi yapma yetkinliğini ispatlaması gerekiyor.

ANKARA ANLAŞMASINA HANGİ MESLEKLER ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİR?

Ankara Anlaşması’na başvurmak isteyen doktor, avukat gibi mesleği olanların bu işlemleri yapan kurumlardan (örneğin tabibler odası) izin alması gerekiyor. Ankara Anlaşması’na; eğitim danışmanlığı, pazarlama ofisi açma, mağaza, market, kafe, restoran, şoför, temizlikçi, berber, boyacı, fotoğrafçı, serbest gazeteci, tercüman gibi farklı sektörlerden tek kişilik iş kurarak da başvuru yapılabilir. Ancak bu vizeyi alan kişilerin İngiltere’de kadrolu işlerde çalışamayacağını belirtelim. Fakat kalıcı oturum hakkı aldıktan sonra bu engel kalkıyor ve kadrolu bir işte çalışma hakkı veriliyor. Daha detaylı bilgi için resmî siteyi inceleyebilirsiniz.

İNGİLTERE İÇİN ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURU SÜRECİ NASIL OLUYOR?

Türk vatandaşlarının bulunduğu herhangi bir ülkeden İngiliz Konsolosluğu’na ya da yetkilendirilmiş aracı kuruma giderek ücretsiz olarak başvuru yapmasıyla işlem başlatılır. İngiltere’nin ECAA dışındaki diğer vize türlerinin fiyatları yüksek olmasına rağmen Ankara Anlaşması ile İngiltere vizesi başvurusu yapmak ücretsizdir.

ECAA başvurusunda evrakların eksiksiz teslim edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü sonuçlar ortalama 60 iş günü içinde belli oluyor. herhangi bir eksik evraktan dolayı ret almanız durumunda yeni başvuruda bu süreyi tekrar beklemek durumunda kalabilirsiniz. Başvurusu olumlu olanlara standart 1 yıllık oturum hakkı verilir ve ortalama 1 ile 3 ay içerisinde İngiltere’ye giriş yapması beklenir.

İngiltere’de 1 yıl ikamet eden kişi daha sonra İngiltere’de kalmaya devam etmek istiyorsa “uzatma” başvurusu yapma hakkına sahiptir. Yaşamını sürdürebileceğini gösteren maddi kaynakla beraber, 1 yıllık iş geçmişini sunmak ve işinde başarı elde etmiş olduğunu kanıtlamak zorundadır.
Başvuru yapan kişinin yaptığı iş ile konaklama, gıda, ulaşım ve diğer yaşam masraflarını karşılayabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi zorunludur. Bu masraflar kişinin evli ya da bekar olma durumuna göre de değişebiliyor.

Ayrıca Ankara Anlaşması Başvurusu Online olarak yapılabilir. Başvuru anlık durumu ve sonucu da yine Online olarak takip edilebilir.

ANKARA ANLAŞMASINDA EŞ VE ÇOCUKLAR DA YARARLANABİLİYOR MU?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile giden Türk vatandaşları, eş ve çocuklarını da vize alma koşuluyla yanına götürebilir. Çocuklara ve eşe de aynı sürede vize verilir. Kişi vizesini alıp İngiltere’ye yerleştikten sonra da eşi ve çocukları için vize başvurusu yapabilir. ECAA vizesiyle İngiltere’ye giden kişinin çocukları ücretsiz devlet okullarından faydalanırken, eşi de belirttiği işte çalışma hakkına sahip olur

Ankara anlaşması, Türkiye – İngiltere

Başvuru Belgeleri ve Örnek İş Planı (Business Plan)

Gözünüzü çok yormak istemedik. Bu nedenle sadece tercih edenler incelesin diye küçük bir link bıraktık. Ankara Anlaşması için Detaylı örnekleri buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıya da bazı form örneklerini paylaşıyoruz ve açıklanacak resmî bilgilere göre eş zamanlı olarak güncellenecektir.

Adres Beyan Formu

Hibe mektubu örneği

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.