Dünyanın En Güzel Adasında 6 kişi yaşıyor!

İzlanda’nın Meşhur Flatey Adası

0 2.448

İzlanda’nın Flatey Adası dünyanın en güzel adaları listesinde ilk sırada yer aldı. Hiç arabanın bulunmadığı adada yalnızca 6 kişi yaşıyor.

 

Flatey adası

Ülkenin kuzeybatı açıklarında yer alan ve uzunluğu yalnızca 2 km civarında olan Flatey adası, ” Big 7 Travel’s ” listesinde 2020’nin en iyi 50 adası arasında zirveye oturdu.

Puanlamalar okuyucu oyları, medyada daha önce çıkan haberler ve çalışanların kendi seyahat tecrübelerinin toplamına göre belirlendi.

Flatey kış aylarında sessiz olsa da, yaz aylarındaki ziyaretçi sayısı 9 bine çıkıyor. Buraya gelenler adada yaşayan martı popülerliğinin yanı sıra kuluçkaya yatan 35’ten fazla kuş türünü de gözlemlemek üzere buradaki yazlıklara akın ediyor. Bunlar arasında karabatak, istiridye avcısı, kuzey sumrusu ve bazı deniz martıları bulunuyor. Yaban hayati sevenler ayrıca 150’den fazla bitki türünü de gözlemleyebilir ve kıyıdan katil balinaları bile görebilir.

Breidafjordur Körfezinde 40 takımada ve adacığın bir parçası olan Flatey üzerinde yaşanan tek ada. Sadece Stykkishólmur kasabasından kalkan feribot seferleriyle ulaşılabilen adada yazın üç ay haziran-ağustos) açık olan Hotel Flatey isimli tek otel bulunuyor.

Çevrimci şehir rehberleri üreten Big 7 Travel’da adanın en iyi seçenek olduğu ise şöyle ifade ediliyor: Büyüleyici bir şekilde daha çok bir film setinde olduğunuzu hissettiriyor. Bu adadaki huzur eşsiz, zaman durmuş durumda.”

EN GÜZEL 20 ADA

 1. Flatey, İzlanda
 2. Palawan, Filipinler
 3. Espiritu Santo, Vanuatu
 4. Sommaroy, Norveç
 5. Korcula, Hırvastistan
 6. Aran Adaları, İrlanda
 7. Pemba Adası, Zanzibar
 8. Barbados
 9. Lummi Adası, Washington, ABD
 10. Bora Bora, Fransız Polinezyası
 11. Rawa Adası, Malezya
 12. Azores, Portekiz
 13. Koh Tao, Tayland
 14. Capri, İtalya
 15. Fraser Adası, Avustralya
 16. Bali, Endonezya
 17. İbiza, İspanya
 18. Cape Breton Adası, Nova Scotia, Kanada
 19. Korsika, Fransa
 20. Santorini, Yunanistan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.