İkinci Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

0 1.514

Seyahatimiz sırasında, bir Türk konsolosluğuna konuyla ilgili başvuru yaptık. Ne yazık ki talebimiz ile ilgili yardımcı olamadıklarını dile getirdiler ve “mevcut pasaportunuzu iptal ettirmeniz koşuluyla yenisini çıkarabilirsiniz” şeklinde cevap verdiler. Oysa gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu belirten herkes ispat niteliğinde bir evrak sunmadan ve mevcut pasaportunu iptal ettirmeden ikinci pasaportunu alabilir. Türk konsoloslukları bu tarz konularda biraz çekingen olabilir. Peki nelerdir bu ihtiyaç sahibi olma durumları?

Vize başvurusu yaptığınız süreç içinde başka bir ülkeye gitmeniz gerekiyor olabilir. Buna örnek vermek gerekirse; Kuveyt’te yaşıyorsunuz ve herhangi bir Avrupa ülkesine seyahat etmek için vize başvurusuna istinaden pasaportunuzu İlgili ülkenin başvuru merkezine teslim etmiş ve değerlendirme süreci içinde iken Türkiye’ye ya da başka bir ülkeye gitmeniz gerekiyor olabilir. Bu durumda seyahat kısıtlaması yaşamamanız adına aktif olan ikinci pasaportunuzu alabilirsiniz.

Örneğin İsrail’e iş yada turistik amaçlı planladığınız bir seyahatiniz için program yaptınız. Ama Kuveyt’te oturumu olan birinin pasaportuna İsrail’den giriş çıkış damgası basıldığında bir daha Kuveyt’e girmesi imkansızdır. Bu durum Kuveyt’e turist vizesi ile gelecek olanlar için de aynıdır. Böyle bir durumda istisnasız şekilde havaalanından geri dönersiniz. Mevcut pasaportta KKTC damgası varken Yunanistan gibi KKTC’yi tanımayan ülkelerden birine gitmeniz de buna örnektir.

Yani kısacası dış ilişkileri sorunlu olan ülkelere seyahat etmek durumunda olmanız halinde durumunuzu açıklayıcı bir dilekçe yazıp başvurunuzu sunarak ikinci pasaportunuzu alabilirsiniz.

Kimler İkinci Pasaport Alabilir?

Bu hizmetten yararlanmak için çok sık seyahat ediyor olmak zorunda değilsiniz ve bu konuda bir kanıt sunma zorunluluğunuz yok. Tek pasaport size yetmiyorsa; Normal pasaport başvurusunun aynısını uygulayarak ikamet adresinizin bulunduğu nüfus müdürlüğünden randevu alıp bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Çift Pasaport İçin Başvuru Süreci Nasıl İşler?

İkinci pasaport başvurusu yaparken, standart pasaport başvuru sürecinin birebir aynısı uygulanıyor. Adımlara geçmeden önce uyarmak istediğimiz bir konu var: Sizin çift pasaport kullanımına uygun olup olmadığınız, randevu aldığınız merkezdeki memurun insiyatifine kalmış bir konudur. Bu nedenle gerekli ödemeleri yapmadan önce ilgili merkeze gidip önden onay almanızı öneririz. Bu hizmete gerçekten ihtiyaç duyan birisi olmanıza rağmen mazeretiniz yeterli bulunmadıysa başka bir merkezde şansınızı denemekten çekinmeyin. Gelelim izlenecek adımlara;

– 2018 Nisan ayından itibaren pasaport başvuruları Nüfus Müdürlüklerine yapılmaya başlandı. Artık Emniyet Müdürlüğü ile bir işiniz yok. Size uygun olan bir merkezin müsait gün ve saatinden randevu almanız yeterli. Yurt dışında ikamet ediyorsanız randevuyu İnternet sitesinden değil, Alo 199’dan almanız gerekiyor.

Randevunuzu randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Randevu tarihinde ve saatinde muhakkak başvuru merkezinde olmaya özen göstermelisiniz. İlgili görevli en fazla 10 dakika içerisinde işlemlerinizi yapacaktır.

– Anlaşmalı bankalara defter bedeli ve umuma mahsus pasaport için harç bedeli ödeyip makbuzunu alıyorsunuz. Ödemeniz sisteme hemen düşüyor ama siz yine de dekontunuzu muhafaza edin ve başvuru esnasında görevliye muhakkak sunun.

* Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi olarak ikinci bir bordo pasaport çıkartmak istemeniz halinde mevcut pasaportunuz kaç senelik ise ikinci pasaport için de o kadar senelik harç yatırmanız gerekiyor. Fakat bazı durumlarda müdürlükler direkt 10 yıllık verebileceklerini söylüyorlar. Başvurudan önce bu konuyu da netleştirmekte fayda var.

* Harçsız umuma mahsus pasaport sahibiyseniz, mesela öğrenciyseniz; ikinci pasaportu harçsız alamıyorsunuz.

* Hizmet Pasaportu (gri) sahibiyseniz ikinci pasaportunuz gri veya bordo olabilir; Hususi pasaport (yeşil) sahibi iseniz ikinci pasaportunuz yeşil veya bordo olabilir; fakat kanun gereği pasaportlarından biri yeşil, diğeri gri olmuyor.

– Randevu tarihinde 2 adet biyometrik fotoğraf, bankadan aldığınız defter ve harç dekontları, üzerinde TC kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı ve eski pasaport ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne gidiyorsunuz. (Yeşil pasaport için başvuru yapıyorsanız talep formu; gri pasaport için talep formunun yanında görev onayını da götürmeniz lazım.)

– Mazeretinizi belirterek, mevcut pasaportunuzu iptal ettirmeden ikinci bir pasaport başvurusu yapmak istediğinize dair dilekçenizi yazıyorsunuz.

– Sizinle ilgilenen memura üstüne basa basa çift pasaport başvurusuna geldiğinizi söyleyin; yoksa el çabukluğuyla eski pasaportunuzu kesiyorlar. Evraklarınız eksiksiz ise işleminiz 10 dakika içinde gerçekleşiyor.

– “İkinci pasaport kaç günde çıkar?” diye soracak olursanız da cevabımız 2 ya da 3 gün şeklinde olur. Her ilde bu kadar hızlı ilerler mi bilemiyoruz ama son yaptığımız başvuruda pasaportumuz belirtmiş olduğumuz gibi 2-3 günde adresimize teslim edildi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.