Türkiye’nin 10 Mükemmel Tatil Bölgesi

0 28

Türkiye, üzerinde birçok doğa harikasının bulunduğu, antik yerlerin bolca olduğu, etrafı denizlerle çevrilmiş ve tüm değerleriyle korunmuş muhteşem bir ülkedir. Günümüzde başka ülkelerle de kıyaslama yapacak olursak, Türkiye’de doğudan batıya sayısız ve tarifsiz güzellikler bulunuyor. Dünya turuna çıkmadan önce Türkiye’nin güzelliklerini keşfetmek ve sayısız deneyime şahit olarak bu değerleri görmek ve yaşamak olmazsa olmazdır.

Salda Gölü

Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan burada turkuaza çalan suyla birlikte Burdur’da yer almaktadır. Yeşilova sınırları içerisinde yer alan Salda gölü, son günlerde birçok turistin uğrak mekanlarından birisidir. Bu zamana kadar kendisini nasıl sakladığı konusunda tartışma konusu olan Salda gölü, muhteşemliğiyle insanların ilgisini üzerine çekmektedir. Salda gölü, ülkemizin en temiz gölüdür. Tüm dünyada bulunan göller arasında en temiz beşinci göl olarak bilinmektedir. Salda gölüne 1989 yılında doğal sit alanı maddesi koyulmuştur. Bu nedenle etrafına yapı inşa edilmesi kesinlikle yasaktır. Salda gölünün içerisinde yer alan magnezyum, soda ve killi yapısı nedeniyle özellikle cilt sorunlarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Salda gölünü ücretsiz bir şekilde gezerek anın tadını çıkarabilirsiniz.

Büyükada

Büyükada

Büyükada Marmara denizinin içerisinde yer alır. İçerisinde yemyeşil doğasının bulunduğu ve köşkleriyle birlikte her sene insanların yoğun olarak uğradığı adalardan birisidir. Özellikle yabancı turistlerin en sevdiği adalardan birisidir. İstanbul’da yer alan en büyük adadır. Yaklaşık 5.5 kilometre bir alanı kaplamaktadır. Büyükada Marmara denizinin içerisinde yer alır. İçerisinde yemyeşil doğasının bulunduğu ve köşkleriyle birlikte her sene insanların yoğun olarak uğradığı adalardan birisidir. Özellikle yabancı turistlerin en sevdiği adalardan birisidir. İstanbul’da yer alan en büyük adadır. Yaklaşık 5.5 kilometre bir alanı kaplamaktadır. Büyükada’nın içerisinde birçok plaj bulunur. Bu plajlar Halikkoyu plajı, Eskibağ plajı ve Prenses koyu plajı olarak sıralanabilir. Büyükada’ya gidebilmek için İstanbul’dan yalnızca bir vapura binmeniz yeterlidir. Büyükada’nın içerisinde gezilecek yerler arasında Aya yorgi kilisesi, Reşat Nuri Güntekin’in Evi ve Dilburnu piknik alanı gibi yerler bulunmaktadır.

Trabzon Uzungöl

Trabzon Uzungöl

Trabzon iline giden herkesin Uzungöle uğraşaması gerekmektedir. Karadeniz turlarında mutlaka planların içerisinde yer alır. Trabzon ilinin Çaykara ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde yer alan ormanlar ve doğal güzellikleri sayesinde insana huzur veren bir doğal alandır. Her sene yerli ve yabancı turistler bu bölgeye akın etmektedir.

Ölüdeniz

Ölüdeniz

Fethiye’de bulunan ölüdeniz her sene milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bölgelerden birisidir. Mavinin her tonunu görebileceğiniz bir bölgedir. Doğanın içerisinde yer alan güzelliklere şahit olmak için Ölüdenize gitmeniz gerekmektedir. Ölüdenizin doğallığı ve güzelliği 2006 yılında kabul görmüştür. Bu nedenle dünyanın en güzel kumsalı burası seçilmiştir. Dünyaca ünlü olan bu bölgeye gitmek istiyorsanız en az 3 gün ayırmanız gerekmektedir. Ölüdeniz içerisinde gezebileceğiniz yerler Babadağ plajı, Tabiat parkı ve Belcekız plajı olarak sıralanabilir.

Datça

Datça

Türkiye içerisinde yer alan ve adeta cennetin bir köşesi olan bu bölge içerisinde bulunmanız gerekmektedir. Tertemiz deniziyle birlikte içerisinde yer alan koyla birlikte tartışmasız en güzel tatil bölgelerinden birisidir. Muğla ilinde bulunan bu bölgeyi istediğini zaman aralığında ziyaret edebilirsiniz. Datça’ya gideceğiniz zaman gezilecek bölgeler arasında Palamutbükü plajı ve yakın olan yerler Bodrum ve Marmaris’i ziyaret edebilirsiniz.

Kabak Koyu

Kabak Koyu

Bir cennet içerisinde tatil yapmak istiyorsanız bu seçiminiz Kabak koyu olabilir. Türkiye’de gezilecek yerler arasında yer alan Kabak koyu Fethiye Ölüdeniz’e 16 kilometre uzaklıktadır. İçerisinde Faralya köyü bulunur ve saklı cennetlere ev sahipliği yapar. El değmemiş doğasıyla birlikte birçok kişinin her sene uğrak yerlerinden birisi olmayı sürdürmektedir. Kabak koyunun her yerinden neredeyse tarih fışkırmaktadır. Ender olarak görülen jeolojik yapısı sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Yemyeşil doğanın masmavi denizle buluştuğu muhteşem tatil bölgelerinden birisidir. Bu bölgede ayrıca Kelebekler vadisini ve Mavi mağarayı gezebilirsiniz.

Kapadokya

Kapadokya

Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve özellikle yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi Kapadokya’yı ziyaret etmelisiniz. İsmi Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” olarak bilinmektedir. Sadece doğal güzelliğiyle değil aynı zamanda tarihi noktalarıyla ön plana çıkan bir bölgedir. Kapadokya’nın içerisinde yer alan peri bacaları dikkat çeker. Ayrıca bu bölgenin içerisinde yer alan Balon turları sayesinde pek çok ziyaretçi keyifli dakikalar geçirmektedir. Gömeda vadisi, Zelve vadisi Açıkhava müzesi ve Ihlara vadisi gezilecek yerler arasındadır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.